Wygrana z ZUS w Krakowie o pozorność umowy o pracę. Sąd Okręgowy w Krakowie zmienił decyzję ZUS Oddział w Krakowie i ustalił podleganie do ubezpieczeń społecznych. Poniżej zdjęcie pozytywnego wyroku:
Wyrok jest nieprawomocny. ZUS złożył od niego apelację i sprawa będzie rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Dziwi tego typu postępowanie ZUSu. Oczywiście orzecznictwo jest dwuinstancyjne i strona niezadowolona z wyroku może zaskarżyć go do Sądu wyższej instancji składając apelację. Jednak ZUS był reprezentowany w tej sprawie przez fachowego pełnomocnika, który nie stawił się na żadnej rozprawie wyznaczonej przed Sądem Okręgowym, nie uczestniczył w przesłuchaniu świadków (a było iż ach czterech), ani w przesłuchaniu stron postępowania. Dziwi zatem kwestionowanie wyroku i zarzuty co do sposobu procedowania sprawy przez Sąd 1. Instancji, w sytuacji gdy strona (w tym wypadku ZUS) nie wykazała się sama należytą aktywnością w sprawie sądowej.
WYGRANA Z ZUS W KRAKOWIE O POZORNOŚĆ UMOWY O PRACĘ
ZUS kwestionując umowę o pracę powołuje się na zarzut tzw. krótkotrwałego okresu zatrudnienia przed wystąpieniem ryzyka ubezpieczeniowego. Umowa została zawarta w październiku i w krótkim okresie od zatrudnienia Ubezpieczona stała się niezdolna do pracy. Dla ZUS już sam ten fakt oznaczał, że umowa o pracę jest pozorna i jako taka nieważna. W zasadzie pewną praktyką organu rentowego jest kwestionowanie umów o pracę zawartych do 3 miesięcy od wystąpienia niezdolności do pracy. Czy taka praktyka ZUSu jest słuszna? Otóż nie i potwierdził to Sąd Okręgowy w Krakowie zmieniając decyzję ZUS. To że w krótkim okresie czasu od zatrudnienia wystąpiła niezdolność do pracy nie powinno od razu oznaczać, że umowa jest nieważna i pozorna.
POZORNA UMOWA O PRACĘ ZUS – NAJCHĘTNIEJ CZYTANE WPISY NA BLOGU:
ZWOLNIENIE LEKARSKIE PO ZATRUDNIENIU = POZORNA UMOWA O PRACĘ?
Obecnie wystąpienie o zasiłek z ZUS po krótkotrwałym zatrudnieniu = pozorna umowa o pracę. Dla ZUS oznacza to, że strony zawarły pozorną umowę o pracę, celem wyłudzenia zasiłku. Niestety obecnie jest to norma w działaniu ZUS, gdzie każdy wniosek o zasiłek jest wnikliwe sprawdzany.
Jak to jest, czy faktycznie krótkotrwała umowa o pracę przed wystąpieniem niezdolności do pracy może być kwestionowana przez ZUS jako pozorne zatrudnienie w celu uzyskania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego? We wpisie ILE DNI TRZEBA PRACOWAĆ ABY UMOWA NIE BYŁA POZORNA akcentowaliśmy już ten problem.
Organ rentowy uznaje za nieetyczne i nieuczciwe uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego / macierzyńskiego wynikającego z którtkotrwałego tytułu do ubezpieczeń, jakim w niniejszym przypadku była umowa o pracę. Podnosząc taki zarzut organ rentowy pominął okoliczność, że na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczenia pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ustawa zasiłkowa) ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu. Sam ustawodawca uznał zatem za dopuszczalne przyznanie danej osobie prawa do zasiłku chorobowego (i to przez cały okres zasiłkowy wynoszącyc zazwyczaj 182 dni – art. 8 ustawy zasiłkowej), a następnie świadczenia rehabilitacyjnego przez kolejne 12 miesięcy (art. 18 ustawy zasiłkowej), po opłaceniu za ubezpieczonego składki tylko za jeden miesiąc. Takiego okresu wyczekiwania nie ma natomiast w przypadku prawa do zasiłku macierzyńskiego; wystarczy że poród odbędzie się w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Teoretycznie zatem pracownica może nabyć prawo do tego zasiłku po przepracowaniu jednego dnia (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23.09.2020 r., II UK 374/18, LEX nr 30544509). Sam ustawodawca uznał zatem za dopuszczalne – a zatem zgodne z przeznaczeniem prawa, czy też określonymi normami moralno-obyczajowymi – aby przyznać ubezpieczonej prawo do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, nawet jeżeli ich wartość nie znajduje żadnego pokrycia w uiszczanych wcześniej przez nią składkach.
Jak słusznie zarazem wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 01.09.2016 r. (III AUa 1755/15, LEX nr 2242222), uzależnienie prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od odpowiednio długiego okresu podlegania przez pracownicę ubezpieczeniom społecznym, bądź relacja pomiędzy wysokością podstawy wymiaru składek (czy powstałym z nich kapitałem), a wysokościa świadczeń z tego ubezpieczenia i dopuszczalnym okresem korzystania z nich, pozostaje w gestii ustawodawcy i ze strony skarżącego organu rentowego może co najwyżej stanowić wniosek de lege ferenda. Nie daje jednak podstaw do uznania umowy o pracę za nieważną jako naruszającą zasady współżycia społecznego z tego względu, że skutkuje wypłatą zasiłków na warunkach i w wysokości określonej w obowiązujących przepisach prawa.
DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS? SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!
ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.
SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:
WYGRANA Z ZUS KRAKÓW – WYGRANA Z ZUS TARNÓW – WYGRANA Z ZUS KIELCE – WYGRANA Z ZUS CHRZANÓW – WYGRANA Z ZUS JASŁO – WYGRANA Z ZUS RZESZÓW – WYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZ – WYGRANA Z ZUS O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ – WYGRANA Z ZUS O RENTĘ RODZINNĄ DLA NIEPEŁNOSPRAWNEJ – WYGRANA Z ZUS ELBLĄG –WYGRANA Z ZUS PŁOCK – WYGRANA Z ZUS RADOM – WYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWA – WYGRANA Z ZUS ZABRZE – WYGRANA Z ZUS CHORZÓW – WYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁA – WYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH – WYGRANA Z ZUS RYBNIK – WYGRANA Z ZUS OPOLE – WYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRA – WYGRANA Z ZUS W PILE – WYGRANA Z ZUS SZCZECIN
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: