Emerytury dezubekizacja. Po dezubekizacji bardzo duża grupa osób otrzymuje zaniżone emerytury. Choć wartości przedmiotu sprawy są znaczne i różnica w świadczeniu sięga kilku tysięcy złotych miesięcznie, to w wielu przypadkach emeryt, starsza i schorowana osoba, prowadzi sprawę samodzielnie, bez pomocy prawnika w osobie adwokata lub radcy prawnego od dezubekizacji. Ciężko jest samodzielnie wygrać sprawę dezubekizacyjną w Sądzie, o czym przekonał się ostatnio Pan Marek, który zgłosił się do nas z problemem prawnym.
EMERYTURY DEZUBEKIZACJA
Na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie oddalono odwołanie Pana Marka od decyzji obniżającej emeryturę po dezubekizacji. Oznacza to przegranie sprawy na etapie 1. Instancji. Sądownictwo jest dwuinstancyjne i jest możliwość zaskarżenia niekorzystnego wyroku Sądu Okręgowego składając apelację do Sądu Apelacyjnego.
Aby jednak to zrobić, najpierw należy zwrócić się do Sądu w terminie 7 dni od dnia wydania wyroku o pisemne uzasadnienie wyroku. Dopiero po otrzymaniu wyroku z uzasadnieniem otwiera się termin na zaskarżenie wyroku apelacją.
Wynika to ze zmian procedury cywilnej wprowadzonych od dnia 7 listopada 2019 r. na mocy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.
[WAŻNE] Wprowadzona od dnia 7 listopada 2019 r. zmiana polega na tym, że złożenie apelacji jest niedopuszczalne bez uprzedniego wystąpienia z wnioskiem o doręczenie wyroku z uzasadnieniem.
Tymczasem Pan Marek od razu złożył samodzielnie napisane odwołanie od wyroku Sądu Okręgowego, bez zachowania właściwej procedury, nie składając wcześniej wniosku o wyrok z uzasadnieniem.
Oznacza to, że tak wniesiona apelacja nie będzie miała szans na merytoryczne rozpoznanie.
EMERYTURY DEZUBEKIZACJA – POMOC KANCELARII
Przygotowaliśmy odpowiednie pismo procesowe i jest jeszcze szansa na rozpoznanie wniesionego środka zaskarżenia. W podobnej sprawie, gdzie obywatel również nie dochował rygoryzmu postępowania sądowego, tylko złożył najpierw apelację bez uprzedniego złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku, Sąd Apelacyjny doszedł do przekonania, że taka apelacja powinna zostać rozpoznana. Chodzi o postanowienie jakie wydał Sąd Apelacyjny w Katowicach w dniu 20.04.2022 r., III AUz 40/22. W tym postanowieniu wskazano, że wniesienie przez stronę pisma procesowego, z którego treści wynika, że strona nie zgadza się z orzeczeniem, gdy w świetle okoliczności sprawy nie ma pewności, czy stanowi ono apelację czy też wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, skutkuje powinnością sądu zwrócenia się do strony o wyjaśnienie, czy jej pismo należy traktować jako apelację, czy też stanowi w istocie wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem.
Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach w uzasadnieniu wspomnianego postanowienia: „(…) ubezpieczony złożył pismo procesowe nazwane „apelacją”, z którego treści wynika, że nie zgadza się z rozstrzygającym sprawę co do istoty orzeczeniem. Pismo to, zważywszy na jego treść, a także pozostałe okoliczności sprawy, może zostać stypizowane jako apelacja. Mając jednak na uwadze, że ubezpieczony nie wniósł uprzednio o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, równie prawdopodobne jest założenie, że pismo to stanowi wniosek z art. 328 § 1 k.p.c. Oczywiste pozostaje, że celem działania strony niezadowolonej z orzeczenia nie jest wniesienie niedopuszczalnej apelacji podlegającej odrzuceniu (art. 369 § 1 k.p.c.), ale spowodowanie rozpoznania środka odwoławczego przez sąd drugiej instancji”.
Istnieją zatem szanse na to, że błąd proceduralny nie spowoduje uprawomocnienia się niekorzystnego wyroku Sądu 1. Instancji i sprawa zostanie merytorycznie zbadana przez Sąd Apelacyjny.
Jednak ta sprawa pokazuje, że nie warto samemu prowadzić sprawy sądowej nie znając się na procedurze cywilnej, bo może to skutkować przegraniem sprawy bez jej merytorycznego zbadania.
POMOC PRAWNA KANCELARII OD SPRAW DEZUBEKIZACYJNYCH. Jeśli jesteś zainteresowany przygotowaniem profesjonalnego wniosku do Ministra z art. 8a możesz zlecić nam swoją sprawę. Działamy w całej Polsce. Chyba najbardziej oddalony miejscowo Klient, jaki się do nas zgłosił w sprawie dezubekizacyjnej, to Pan Kazimierz aż z Helu (albo Pani Elżbieta ze Świnoujścia). Na zlecenie Klienta opracowujemy kompletny i odpowiednio uargumentowany wniosek do Ministra z art. 8a. Prowadzimy również sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo. Zakres pomocy prawnej zależy od indywidualnej decyzji Klienta. Nie warto czekać na zmiany ustawowe. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i wystąpić do Ministra z wnioskiem z art. 8a o cofnięcie dezubekizacji.
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA NA TERENIE CAŁEGO KRAJU:
– wniosek do Ministra z art. 8a
– odwołanie od decyzji obniżających emerytury lub renty w zw. z ustawą dezubekizacyjną [UWAGA! TAKIE DECYZJE SĄ NADAL WYDAWANE NP. JEŚLI KTOŚ PRACOWAŁ I WNIÓSŁ O DOLICZENIE ‘CYWILNEJ’ WYSŁUGI DO EMERYTURY POLICYJNEJ. PO WYDANIU TAKIEJ DECYZJI WARTO SIĘ OD NIEJ ODWOŁAĆ]
– apelacja
– skarga kasacyjna
– zastępstwo procesowe na rozprawach.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: