You are currently viewing ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS 2024

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS 2024

Odwołanie od decyzji ZUS pełni rolę pozwu i powinno spełniać szereg wymogów formalnych. Bardzo często trafią do nas Klienci, którzy sami przygotowali odwołanie i Sąd dopatrzył się uchybień formalnych, wzywając do uzupełnienia braków, pod rygorem zwrotu odwołania. Przygotowując odwołanie od decyzji ZUS trzeba wskazać m.in. zakres zaskarżenia, zarzuty oraz wnioski.

Pamiętaj, możesz zlecić przygotowanie profesjonalnego odwołania od decyzji ZUS kancelarii specjalizującej się w sprawach ZUS. Prawnik od ZUS podpowie i doradzi na co zwrócić uwagę i jak odpowiednio sformułować odwołanie od decyzji, tak aby doprowadzić do zmiany decyzji na korzyść Klienta.

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS 2024

Odwołanie od decyzji ZUS 2024 to jeszcze więcej wymogów formalnych, o czym informuje portal prawo.pl Nowelizacja procedury cywilnej i wprowadzony art. 1281 k.p.c. ustanawia wymóg, w myśl którego pismo wnoszone przez stronę zastępowaną przez adwokata lub radcę prawnego powinno zawierać wyraźnie wyodrębnione oświadczenia, twierdzenia oraz wnioski, w tym wnioski dowodowe. Jeżeli pismo zawiera uzasadnienie, wnioski dowodowe, zgłoszone tylko w tym uzasadnieniu, nie wywołują skutków, jakie ustawa wiąże ze zgłoszeniem ich przez stronę.

[WAŻNE] Przepis dotyczy odwołania od decyzji ZUS, które wnosi profesjonalny pełnomocnik, a nie wtedy, gdy odwołanie składa sam ubezpieczony.

Zatem przygotowując odwołanie od decyzji ZUS już w części wstępnej pisma warto sformułować wnioski dowodowe (np. wniosek o przesłuchanie świadków, dowody z dokumentów, dowód z opinii biegłego).

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS – MNIEJSZY FORMALIZM

Postępowanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych zostało wyodrębnione w kodeksie, bowiem nie zawsze będą mieć tutaj zastosowanie wszelkie formalizmy kodeksu – zwłaszcza kiedy odwołanie pisze strona bez pomocy adwokata czy radcy prawnego od spraw ZUS.

Na kanwie art. 47710 k.p.c., określającego wymogi formalne odwołania, w orzecznictwie Sądu Najwyższego prezentowane jest stanowisko podkreślające odformalizowanie odwołania od decyzji ZUS, w tym brak obowiązku wskazywania przez stronę konkretnych zarzutów czy podstaw (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 października 2019 r., I UK 397/18). W odwołaniu od decyzji konieczne jest co najmniej przejawienie niezadowolenia z decyzji organu rentowego i wyrażenie woli co do odmiennego rozstrzygnięcia przez organ rentowy. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 9 lutego 2021 r., III AUa 59/20: W odwołaniu nie trzeba wskazać żadnych konkretnych zarzutów, czy podstaw, a nawet wniosków. Wystarczy samo przejawienie niezadowolenia z decyzji organu rentowego i wyrażenie woli co do odmiennego rozstrzygnięcia. Jeżeli więc w terminie do złożenia odwołania ubezpieczony podejmuje na piśmie lub do protokołu czynność, z której wynika, że nie zgadza się z decyzją i uważa, że powinna być ona zmieniona lub uchylona, to należy taką czynność zakwalifikować jako odwołanie od decyzji. Odwołanie nie musi być adresowane do sądu lub zawierać stwierdzenia, aby w razie nieuwzględnienia żądania zostało ono przekazane do rozpoznania sądowi. Jednocześnie podkreśla się, że konieczne jest ustalenie okoliczności dotyczących dokonania takiej czynności, w tym przede wszystkim zamiaru (woli) osoby ją podejmującej.

PISMO NIENAZWANE ODWOŁANIEM MOŻE BYĆ TRAKTOWANE JAKO ODWOŁANIE OD DECYZJI

Jeśli strona złożyła pismo w terminie właściwym do wniesienia odwołania, z którego wynika że nie zgadza się z decyzją ZUS, to nawet pomimo nienazwania pisma „ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS”, może ono tak zostać potraktowane. W istocie ZUS powinien wykazać się uważnością i jeśli otrzyma takie pismo, powinien zbadać faktyczne intencje strony np. poprzez wysłanie pisma, w którym organ zapyta stronę, czy jej pismo należy traktować jak odwołanie od decyzji. W wielu przypadkach ZUS jednak tak nie postępuje, co powoduje że pismu nie jest nadawany dalszy bieg i nie trafia ono do Sądu, a w międzyczasie dochodzi do uprawomocnienia się decyzji. Można uniknąć uprawomocnienia się, podnosząc, że strona wniosła odwołanie od decyzji w terminie, chociaż pismo nie było nazwane odwołaniem od decyzji.

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS. Jeśli otrzymałeś decyzję ZUS, z którą się nie zgadzasz, możesz zgłosić się do nas po pomoc prawną w swojej indywidualnej sprawie. Współpracę zaczynamy zwykle od konsultacji prawnej, podczas której analizujemy sytuacje Klienta. Po konsultacji przedstawiamy wycenę pomocy prawnej.

Przygotowujemy odwołanie od decyzji ZUS i wszelkie dalsze pisma procesowe. Działamy w całej Polsce.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz