You are currently viewing PUNKT 7 ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

PUNKT 7 ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Punkt 7 orzeczenie o niepełnosprawności. W dzisiejszym wpisie jedno z ostatnich zleceń, jakie otrzymaliśmy w sprawie odwołania od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Sądu Rejonowego o odmowie punktu 7 w orzeczeniu.

Rodzice dziecka uprzednio aż 5cio krotnie otrzymywali orzeczenie o niepełnosprawności wraz ze wskazaniami co do punktu 7), czyli konieczności stałej opieki. Ubiegając się o przedłużenie orzeczenia spotkali się z odmową ze strony Wojewódzkiego Zespołu w Warszawie.

Poniżej zdjęcie tego orzeczenia:

PUNKT 7 ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Jak Wojewódzki Zespół w Warszawie argumentuje odmowę wskazań co do punktu 7? Zdaniem WZON aby otrzymać punkt 7 w orzeczeniu o niepełnosprawności konieczne jest ustalenie całkowitej zależności dziecka od otoczenia i konieczności sprawowania opieki. Taki wymóg nie wynika z przepisów!

Z przepisów wynika jedynie warunek konieczności stałej lub długotrwałej, a zatem niekoniecznie całkowitej opieki lub pomocy w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, która także nie musi być zupełna. Zachowanie niewielkiej przestrzeni w której dziecko jest samodzielne nie oznacza że punkt 7 nie powinien być przyznany.

Tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę, że w orzeczeniu przyznano wskazania co do punktu 8), tj. konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. W wyroku SN z dnia 17.09.2020 r. sygn. II UK 395/18 wskazano, że konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna (matki) dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji może – co do zasady – przemawiać za uznaniem, że niepełnosprawne dziecko wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby (opiekuna) w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego funkcjonowania (egzystowania) w wymienionych dziedzinach także wtedy, gdy w niektórych innych życiowych czynnościach może być „w miarę samodzielne”.

PUNKT 7 ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI – FALA ODMÓW PUNKTU 7

Warunkiem uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest legitymowanie się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji (punkt 7) oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (punkt 8). Fala odmów punktu 7) powoduje, że obecnie masowo odmawiane jest prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Mamy sytuacje, gdzie od strony formalnej Państwo dba o prawa osób z niepełnosprawnością, a w praktyce bardzo wiele osób jest pozbawianych uprawnień, które miało przyznane przez wiele lat. Jest to sprzeczne z art. 8 § 1 k.p.a. i wyrażoną w tym przepisie zasadą zaufania obywatela do władzy publicznej. Jak bowiem obywatel ma mieć przeświadczenie o rzetelnie działającej administracji, skoro ta administracja podejmuje arbitralne, niczym nieuzasadnione rozstrzygnięcie jego indywidualnej sprawy, które różni się od poprzednio podjętej decyzji. Jednocześnie obywatel nie otrzymuje szczegółowego wyjaśnienia odmowy przyznania uprawnień, o które występował i które były uwzględnione na mocy poprzedniej decyzji.

Jedynym słusznym działaniem jest w tego typu sprawie odwołanie się od odmowy punktu 7 do sądu i walka o sprawiedliwość na drodze postępowania sądowego. W bardzo wielu przypadkach sądy przychylają się do odwołań od orzeczeń i przyznają punkt 7.

ODWOŁANIE OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI POMOC PRAWNA

Zwiększ swoje szanse na sukces. Zgłoś się do nas już dziś. W ramach kancelarii prowadzimy kompleksowo sprawy z odwołania od orzeczenia WZON o niepełnosprawności w sądzie rejonowym oraz na dalszym etapie w sądzie okręgowym dbając o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta w toku całego postepowania sądowego.

Jeśli chcesz prowadzić swoją sprawę samodzielnie, możesz zamówić u nas przygotowanie profesjonalnego odwołania do sądu od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Przygotowujemy dla Klientów również odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności na etapie administracyjnym, tj. odwołanie od orzeczenia PZON do WZON.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz