SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYGRANA Z ZUS PRZED SN

WYGRANA Z ZUS PRZED SN

Wygrana z ZUS przed SN zamyka ponad 4-letnią walkę Klientki z ZUS Zabrze o zadeklarowaną wysoką podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Poniżej zdjęcie pozytywnego dla nas wyroku Sądu Najwyższego:

WYGRANA Z ZUS PRZED SN – KULISY SPRAWY

ZUS wydał decyzję we wrześniu 2019 r., w której obniżył deklarowane w 2015 r. podstawy wymiaru składek do składek preferencyjnych dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Konkretnie z deklarowanej podstawy wymiaru składek przez Płatnika na poziomie 9897,50 zł ZUS ustalił w decyzji podstawę wymiaru na kwotę 525 zł. Po co? Dlatego aby – nie czekając na uprawomocnienie się tej decyzji – od razu wydać kolejną decyzję, w której ZUS, po przeliczeniu na nowo podstaw wymiaru, ustalił obowiązek zwrotu ponad 239.000 zł zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

Klientka przegrała sprawę przed Sądem Okręgowym w Gliwicach. Wówczas postanowiła poszukać fachowej pomocy w sprawach ZUS i zgłosiła się do nas. Sprawa nie była prosta, na apelację było niewiele czasu, ale daliśmy radę. Przekonaliśmy Sąd Apelacyjny w Katowicach, że tak nie można, że ZUS działał bezprawnie i obywatel w Państwie Prawa nie może ponosić negatywnych konsekwencji działania, które było oparte i mieściło się w normie prawnej. Apelacja była bardzo rozbudowana i zawierała również argumentację podważającą od strony formalnoprawnej decyzję wydaną przez ZUS. Otóż chodziło o fakt, że ZUS już wcześniej, przed wydaniem spornej decyzji i przed wypłatą zasiłków, był na kontroli u Płatnika i wówczas nie dopatrzył się nieprawidłowości. Między innymi dlatego Sąd Apelacyjny uznał decyzję za wadliwą i uwzględnił naszą apelację. O sprawie pisaliśmy tutaj: WYGRANA Z ZUS ZABRZE O PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK.

SKARGA KASACYJNA ZUS

ZUS wykonał wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach, to znaczy zmienił wydaną decyzję o zwrocie świadczeń oraz wypłacił zaległe zasiłki od wysokiej podstawy wymiaru składek, ale jednocześnie podjął dalszą walkę i złożył skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego.

Choć w mojej opinii skarga kasacyjna była napisana przez pełnomocnika ZUS na kolanie, to jednak została przyjęta do rozpoznania. Mało tego od czasu jej złożenia w sposób korzystny dla ZUS zmieniła się linia orzecznicza SN co do możliwości obniżania podstawy wymiaru składek deklarowanej przez przedsiębiorcę. Więcej o tym we wpisie: ZUS MOŻE KWESTIONOWAĆ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK PRZEDSIĘBIORCY.

SN ODDALA SKARGĘ KASACYJNĄ ZUS W SPRAWIE O WYSOKĄ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK PRZEDSIĘBIORCÓW

Sąd Najwyższy był związany uchwałą składu 7 sędziów SN z 29 listopada 2023 r. sygn. III UZP 3/23, a mimo to orzekł na korzyść naszej Klientki i oddalił skargę kasacyjną ZUS. Sąd Najwyższy – w zacnym składzie – podtrzymał zasadę prawną wynikającą z uchwały SN III UZP 3/23, ale jednocześnie uznał, że w specyficznych realiach rozpoznawanej sprawy doszło do naruszenia przez ZUS art. 8 k.p.a. stosowanego wprost w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych na podstawie art. 123 ustawy systemowej. To naruszenie formalnoprawne ze strony ZUS doprowadziło do oddalenia skargi kasacyjnej organu rentowego. Jest to bardzo istotny wyrok, bowiem – niestety – ZUS bardzo często prowadzi postępowanie, w którym utwierdza płatnika w prawidłowości co do sposobu działania i za kilka lat wydaje decyzję, która całkowicie odwraca dotychczas uznawany przez ZUS porządek. Jednocześnie ZUS ma świadomość, że sądy pracy i ubezpieczeń społecznych ‘nie lubią’ słuchać o naruszeniach proceduralnych w wydawanych przez ZUS decyzjach. W opisywanej sprawie okazuje się, że kwestie proceduralne i sposób prowadzenia postępowań przez ZUS ma bardzo istotne znaczenie i może prowadzić do sądowej porażki ZUS.

Wygrana z ZUS i korzystny wyrok przed SN ostatecznie kończą wieloletni spór z ZUS. Warto szukać prawnika do sprawy ZUS, który po pierwsze zna się na rzeczy, a co ważne jest w stanie zaproponować rozwiązanie Twojego problemu i odpowiednią strategię na prowadzenie sprawy, bo bez wizji i choćby cienia szansy na wygraną nie warto inwestować swoich pieniędzy i czasu na współpracę z kancelarią, która nie widzi szans na wygranie sprawy. Bardzo często słyszymy od Klientów zwracających się do nas o pomoc prawną, że poprzedni prawnik od razu uznawał sprawę za z góry przegraną. To błąd, że w ogóle ktoś powierza takiemu prawnikowi swoją sprawą. Trzeba znaleźć osobę od zadań specjalnych, która uwierzy w to, że niemożliwe jest możliwe.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

PROFESJONALNE ODWOŁANIA OD DECYZJI ZUS – KOMPLEKSOWE PROWADZENIE SPRAW SĄDOWYCH NA KAŻDYM ETAPIE.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu