SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
EMERYTURA POMOSTOWA DECYZJA ZUS

EMERYTURA POMOSTOWA DECYZJA ZUS

Emerytura pomostowa, czyli możliwość przejścia na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn jest ustalana na mocy decyzji ZUS. Aby uzyskać emeryturę pomostową trzeba zwrócić się do ZUS z wnioskiem EPOM (link do formularza EPOM), po rozpatrzeniu którego ZUS wydaje decyzję o przyznaniu albo o odmowie przyznania emerytury pomostowej. W dzisiejszym wpisie szerzej o decyzji ZUS ws. emerytury pomostowej – przewodnik po tym, jak rozumieć tę decyzję.

EMERYTURA POMOSTOWA DECYZJA ZUS

Decyzja ZUS o emeryturze pomostowej najczęściej nie jest zbytnio rozbudowana, bowiem liczy raptem 2 strony. Natomiast jest ona niezrozumiała dla przeciętnego obywatela. ZUS posługuje się skrótami myślowymi, które wymagają rozszyfrowania.

Poniżej zdjęcie jednej z lepiej napisanych decyzji, wydanych przez ZUS Oddział w Zielonej Górze:

PRACA W WARUNKACH SZCZEGÓLNYCH – WARUNKI SZCZEGÓLNE NA STARYCH ZASADACH I WARUNKI SZCZEGÓLNE NA NOWYCH ZASADACH

W wyżej załączonym fragmencie decyzji ZUS określa udowodnione okresy składkowe i nieskładkowe, staż sumaryczny oraz okresy pracy w warunkach szczególnych. Te okresy pracy w warunkach szczególnych są – jak Państwo widzicie – dwa, to znaczy ZUS ujmuje je pod dwiema pozycjami.

Staż pracy w warunkach szczególnych w rozumieniu art. 4 ustawy oraz staż pracy w warunkach szczególnych w rozumieniu art. 49 ustawy. O co chodzi? Otóż nie ma pracy w warunkach szczególnych jako takiej. Praca w warunkach szczególnych zawsze będzie w jakimś konkretnym rozumieniu. Będą to warunki szczególne w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. (warunki szczególne na starych zasadach) albo warunki szczególne w myśl przepisów ustawy o emeryturach pomostowych (warunki szczególne na nowych zasadach).

PRACA W WARUNKACH SZCZEGÓLNYCH KIEDYŚ I DZIŚ

Może być sytuacja, w której dany ubezpieczony ma (tak jak na załączonej decyzji) 23 lata 4 miesiące i 9 dni pracy w warunkach szczególnych na starych zasadach (praca w warunkach szczególnych w rozumieniu rozporządzenia RM z 1983 r.) i ta praca nie jest uznawana dzisiaj za warunki szczególne na nowych zasadach. Przykład: praca w zawodzie piekarza – na ‘starych zasadach’ jest to praca uznawana za pracę w warunkach szczególnych (wykaz A dział 10 pozycja 11). Według ‘nowych zasad’ ta praca nie jest dziś kwalifikowana jako praca w warunkach szczególnych. Zatem ubezpieczony będzie miał ten okres zaliczony jako praca w warunkach szczególnych według starych zasad. Przy braku jakiegokolwiek okresu pracy po 31.12.2008 r. w warunkach szczególnych na ‘nowych zasadach’ taka osoba otrzyma odmowną decyzję w sprawie emerytury pomostowej.  

Tylko nieliczna kategoria zawodów stanowi pracę w warunkach szczególnych według ‘nowych zasad’. Po 2008 r., w wyniku zmian ustawowych, doszło do znacznego ograniczenia katalogu pracy w warunkach szczególnych. Jednakże osoby, które nie ‘załapią się’ na emeryturę pomostową, a udowodnią co najmniej 15-letni okres pracy w warunkach szczególnych będą miały prawo do rekompensaty (więcej we wpisie: REKOMPENSATA ZA PRACĘ W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH). Tak napisana decyzja jak na załączonym przykładzie otwiera drogę do tego, aby przechodząc na emeryturę w wieku powszechnym móc ubiegać się bezproblemowo o rekompensatę i tym samym realnie zwiększyć kwotę wypłacanej przez ZUS emerytury.

DECYZJA ZUS W SPRAWIE EMERYTURY POMOSTOWEJ

Na załączonej decyzji ZUS zadziałał prawidłowo, bowiem widząc, że ubezpieczony legitymuje się co najmniej 15-letnim okresem pracy w warunkach szczególnych według ‘starych zasad’, dokonał jeszcze analizy, czy ta praca może być kwalifikowana jako praca w warunkach szczególnych na ‘nowych zasadach’, czyli innymi słowy czy są to okresy równoważne (będzie tak na przykład dla zawodu kierowcy autobusu w transporcie publicznym, który to zawód i kiedyś i dziś jest kwalifikowany jako praca w warunkach szczególnych). Było to słuszne działanie ZUS bowiem pomimo braku pracy w warunkach szczególnych po 31.12.2008 r., w niektórych przypadkach organ może przyznać prawo do emerytury pomostowej, jeśli ustali, że wykonywana praca była tak zwaną pracą równoważną, czyli może być kwalifikowana jako praca w warunkach szczególnych zarówno według ‘starych’ jak i ‘nowych’ przepisów.

Prawnik od emerytur pomostowych. Otrzymałeś odmowną decyzję z ZUS w sprawie emerytury pomostowej? Umów się na indywidualną konsultację swojej sprawy i sprawdź, czy można złożyć skuteczne odwołanie od decyzji ZUS i otrzymać emeryturę pomostową przez sąd. W bardzo wielu sprawach okazuje się, że decyzje ZUS o odmowie emerytury pomostowej są błędne i dochodzi do zmiany decyzji przez sąd.

Prowadzimy sprawy o emerytury pomostowe w całym kraju. Przygotowujemy odwołania od odmownych decyzji ZUS w sprawach o emeryturę pomostową, apelacje i skargi kasacyjne w sprawie o emeryturę pomostową.

Zajmujemy się sprawami o emerytury pomostowe ‘od a do z’ w oparciu o pełnomocnictwo procesowe udzielone przez Klienta. Klient jest zaopiekowany prawnie w całym procesie z ZUS o prawo do emerytury pomostowej. Przed przyjęciem zlecenia przedstawiamy wycenę poprowadzenia sprawy. Wszystkie koszty, jakie Klient będzie zobowiązany ponieść, są zawarte w wycenie i Klient z góry wie, jakie koszty poniesie zlecając kancelarii poprowadzenie sprawy.

Współpracę zaczynamy najczęściej od konsultacji prawnej i analizy indywidualnej sytuacji Klienta.

Jeśli ZUS odmówił Ci emerytury pomostowej, to możesz złożyć odwołanie od decyzji i wygrać sprawę w sądzie.

Potrzebujesz pomocy prawnej – skontaktuj się z nami:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu