SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYGRANA Z ZUS WARSZAWA

WYGRANA Z ZUS WARSZAWA

Wygrana z ZUS Warszawa. Nieco ponad rok czasu zajęło rozstrzygniecie sprawy wyrokiem Sądu 1. Instancji, który zmienił decyzję ZUS Warszawa na korzyść naszego Klienta. Sprawa dotyczyła podlegania do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego. Nasza Klientka nie dochowała formalności ponownego zgłoszenia do tego ubezpieczenia po zasiłku macierzyńskim. Pomimo odprowadzania składek ZUS odmówił wypłaty kolejnego zasiłku. Jak zaczęliśmy wyjaśniać sprawę, okazało się, że ZUS opiera swoją odmowę na tym, że pomimo opłacanej składki nie było zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego i dlatego kobieta nie podlega do tego ubezpieczenia. Więcej o tej problematyce we wpisie: ODMOWA PRAWA DO ZASIŁKU PRZEZ BRAK ZGŁOSZENIA DO UBEZPIECZENIA CHOROBOWEGO PO ZASIŁKU MACIERZYŃSKIM.

WYGRANA Z ZUS WARSZAWA – NAJPIERW KONIECZNE WYSTĄPIENIE DO ZUS O WYDANIE DECYZJI O OKRESACH PODLEGANIA DO UBEZPIECZENIA CHOROBOWEGO

Sprawą obsługi firmy Płatnika zajmowały się różne inspektoraty i Oddziały ZUS i żaden z nich nie zwracał przez dłuższy czas uwagi na nieprawidłowości w braku przekazania ponownego zgłoszenia do ZUS do ubezpieczenia chorobowego po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego. To utwierdzało Klientkę w tym, że wszystko jest w porządku i w razie wystąpienia kolejnego ryzyka ubezpieczeniowego zasiłek będzie jej wypłacany, bo odprowadza do ZUS należną składkę na to ubezpieczenie. Jednak mały błąd (którego najpewniej nie widzieli sami urzędnicy ZUS) posłużył organowi do tego, aby po wystąpieniu z wnioskiem o zasiłek, odmówić tego zasiłku, z powołaniem się na brak dokumentu zgłoszeniowego.

Sprawa nie była prosta, bowiem regulacja art. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest dosyć ‘uboga’ i próżno szukać ochrony w przepisach w tej indywidualnej sytuacji. Dlatego konieczne stało się wystąpienie do ZUS o wydanie decyzji o okresach podlegania do ubezpieczenia chorobowego i zaskarżenie tej decyzji do Sądu.

WYGRANA Z ZUS WARSZAWA – SĄD OKRĘGOWY W WARSZAWIE ZMIENIA DECYZJĘ ZUS

Sąd przyznał nam rację i zmienił zaskarżoną decyzję uznając, że Klientka podlega do ubezpieczenia chorobowego po zasiłku macierzyńskim pomimo że nie dokonała formalnego zgłoszenia do tego ubezpieczenia powracając do prowadzonej działalności po zasiłku. Poniżej zdjęcie wyroku:

Muszę przyznać, że początkowo Sąd wydawał się mocno nieprzekonany do naszych racji i przedstawianej argumentacji. Dopiero kolejny wniosek dowodowy o nagrania z infolinii COT ZUS z rozmowami pełnomocnika płatnika z urzędnikami ZUS przekonał Sąd do tego, że ZUS sam nie widział żadnych nieprawidłowości, więc trudno obciążać płatnika wyższym miernikiem staranności niż ten, jaki obowiązuje urzędników ZUS.

Wyrok jest nieprawomocny, bowiem ZUS złożył apelację. Walczymy do końca, bowiem praktyki ZUS polegające na wykorzystywaniu kruczków prawnych przeciwko obywatelowi nie powinny mieć miejsca w Państwie Prawa.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

PROFESJONALNE ODWOŁANIA OD DECYZJI ZUS – KOMPLEKSOWE PROWADZENIE SPRAW SĄDOWYCH NA KAŻDYM ETAPIE.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu