SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl

DEZUBEKIZACJA SKARGA NA DECYZJĘ MINISTRA

Dezubekizacja skarga na decyzję ministra. Jak już pisaliśmy wcześniej na blogu Minister może wydać decyzję na mocy której „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” wyłącza stosowanie przepisów obniżających emerytury. Chodzi o art. 8a ustawy zaopatrzeniowej. Jak informuje siecobywatelska.plChoć do marca 2020 r. wpłynęło ponad 4 tys. wniosków o zastosowanie wskazanego wyjątku, to Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodził się tylko w 38 przypadkach!”.

Jak widać Minister nie często wydaje pozytywne decyzje w tego typu sprawach. Dochodzenia swoich praw nie ułatwia administracyjna droga sądowa. Chciałoby się wręcz czasem powiedzieć „droga przez mękę”. W trafiających do nas sprawach da się zauważyć schemat działania Ministra który … nie respektuje prawomocnych wyroków sądów administracyjnych. Bolączką systemową jest to, że – jak podaje portal codozasady.pl – „Wojewódzki sąd administracyjny jest sądem kasacyjnym, tzn. może tylko uchylić akt administracyjny i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi administracji. Sąd administracyjny nie może natomiast zmienić aktu administracyjnego i wydać merytorycznego rozstrzygnięcia (wydać decyzji zamiast organu administracji)”.

DEZUBEKIZACJA SKARGA NA DECYZJĘ MINISTRA

Wygranie sprawy ze skargi na decyzję Ministra nie oznacza jeszcze pozytywnej decyzji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchyli zaskarżoną decyzję i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania. Minister bardzo często nie realizuje tego, co Sąd wskazał w wyroku. W wyniku tej „kreatywności” po stronie Ministerstwa dochodzi do sytuacji, że pomimo korzystnego wyroku Minister po raz kolejny wydaje decyzję odmowną.

I tak w koło Macieju; sytuacja uchylania decyzji Ministra przez WSA i wydawania ponownej odmownej decyzji może się powtórzyć. W jednej ze spraw WSA w Warszawie będzie po raz trzeci rozstrzygał skargę na decyzję Ministra. Pomimo dwóch korzystnych wyroków WSA, Minister dalej (po raz trzeci) wydał decyzję odmowną nie respektując prawomocnego wyroku WSA w Warszawie. W Polsce trzeba być naprawdę wytrwałym i cierpliwym w dochodzeniu swoich praw.

Wszystko to dzieje się w XXI wieku w państwie prawa. Przepisy, a konkretnie art. 153 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zobowiązuje organ (w tym wypadku Ministra) do respektowania oceny prawnej i wskazań co do dalszego postępowania wyrażonych w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Tymczasem Minister gra sądom na nosie i tak wykonuje prawomocny wyrok, aby w istocie go nie wykonać. Pozostaje do skutku skarżyć decyzję Ministra. Być może powiedzenie „do trzech razy sztuka” się sprawdzi J

Na problemy z art. 8a i żądaniem ochrony prawnej przez obywatela na tle tego przepisu wskazywał także Rzecznik Praw Obywatelskich (link).

DEZUBEKIZACJA PRAWNIK. Współpracę zaczynamy zwykle od konsultacji prawnej, podczas której wnikliwie analizujemy sprawę Klienta poznając jego problem i szukając możliwych dróg do jego rozwiązania. Przedstawiamy wycenę sprawy, dzięki czemu Klient z góry wie jakie koszty poniesie powierzając nam swoją sprawę.

Pamiętaj, występując razem z profesjonalnym pełnomocnikiem zwiększasz swoje szanse na wygranie sprawy w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu