SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
KONTROLA ZUS W SPÓŁCE Z O.O.

KONTROLA ZUS W SPÓŁCE Z O.O.

Kontrola ZUS w spółce z o.o. – ostatnio wysyp zapytań ze strony Czytelników bloga odnośnie kontroli ZUS w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Chodzi o uznawanie przez ZUS dwuosobowych spółek z o.o. za jednoosobowe i obejmowanie większościowego wspólnika obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Cała procedura jest przeprowadzana dosyć sprawnie. Postępowania są prowadzone szybko, a „przeciętny Kowalski” może nawet nie zorientować się o co chodzi.

ZUS wydaje decyzje o podleganiu do ubezpieczenia społecznego jako wspólnik spółki z o.o. Na takiej decyzji nie ma nic napisane o obowiązku zapłaty „zaległych” składek z tego tytułu wraz z odsetkami za zwłokę. Stąd też wiele osób bagatelizuje taką decyzję ZUS. Tymczasem ZUS tylko czeka na to, aby decyzja określająca obowiązek ubezpieczenia uprawomocniła się, czyli aby adresat decyzji nie wniósł odwołania. Po upływie terminu do wniesienia odwołania ZUS wydaje kolejną decyzję, wyliczając wartość składek do zapłaty. Wtedy jest już niestety za późno, aby odwołać się od decyzji o objęciu obowiązkiem ubezpieczenia. Dlatego apelujemy, dbaj o swoje prawa i skontaktuj się z prawnikiem najlepiej w momencie gdy ZUS zawiadomi Cię o wszczęciu kontroli w spółce z o.o. !!!

Skorzystaj z fachowej pomocy kancelarii w napisaniu odwołania. 

Masz pytania? Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

KONTROLA ZUS W SPÓŁCE Z O.O.

Urzędnik ZUS najczęściej bazuje na wydruku z KRS, z którego wynika że wspólnik posiada większość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnik spółki z o.o. posiadający do 10% kapitału zakładowego nie jest ujawniany w Rejestrze Przedsiębiorców KRS. W toku postępowania najczęściej ZUS weryfikuje, czy zapisy z KRS są zgodne z tym co w rzeczywistości np. występując do wspólnika większościowego o przedstawienie umowy spółki. Zdarza się bowiem, że KRS nie jest aktualizowany i nie odzwierciedla faktycznego stanu rzeczy.

W tego typu postępowaniach warto korzystać z pomocy prawnej kancelarii wyspecjalizowanej w sporach z ZUS. Często argumentacja prawna przedstawiona na etapie postępowania wyjaśniającego pozwala zakończyć postępowanie pozytywnie dla Klienta już na etapie administracyjnym. Wówczas nie trzeba składać odwołania i tracić nerwów w sądzie udowadniając, że spółka dwuosobowa nie może zostać uznana za jednoosobową.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu